ଓଡିଶା ରେ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରସାର ଉପରେ ବିଜେଡି

ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ର ଆଖପାଖର ବିକାଶକୁ ନେଇ ବିବାଦକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାର ଓଡିଶା ର ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ବିପୁଳ ଅର୍ଥ ଜମା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି।

ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ଖେଳ | ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ନିଜ ଜିଲ୍ଲା ଗଞ୍ଜାମ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରୂଷିକୂଲିଆ ନଦୀ କୂଳରେ ନୂତନ ଭାବରେ ବିକଶିତ ତାରା ତରିନୀ ମନ୍ଦିରର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ, ଯାହାକି ବିଶେଷ ପୂଜାର ପଞ୍ଚମ ତଥା ଶେଷ ଦିବସ ଅଟେ।

ଆନୁମାନିକ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ୧୧୫ କୋଟି ଡଲାରର ପୁନ ନିର୍ମାଣରେ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରକୁ ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା, ଶୌଚାଳୟ, ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଲୋକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ନୂତନ ରାସ୍ତା ଏବଂ ରୋପୱେ ଭଳି ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସୁବିଧା ଦିଆଯାଇଛି |

ବାଚସ୍ପତି ସୁରଜ ନାରାୟଣ ପାଟ୍ରୋ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିକ୍ରମ କେଶରୀ ଆରୁଖା ଏବଂ ଏକ ବିଧାୟକ ଦଳ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇଥିଲେ। “ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଦେବତାମାନଙ୍କର ଦେଶ। ଓଡିଶାରେ ଶକ୍ତି ପୂଜାର ପରମ୍ପରା ବହୁତ ପୁରୁଣା |

ଓଡ଼ିଶାର ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କର ପୂଜାପାଠ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀକୁ ଫେରିବା ପରେ ଓଡିଶା ସିଏମ କଟକସ୍ଥିତ ଚାନ୍ଦି ମନ୍ଦିରର ବିକାଶକୁ ଆନୁମାନିକ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ମଞ୍ଜୁର କରିବାରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିନଥିଲା।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି ହେଉଛି ୫ଟି (ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟ, ସମୟ ଏବଂ ରୂପାନ୍ତର) ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବାଐତିହ୍ୟ, ସ୍ମାରକୀ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳର ସମନ୍ୱିତ ବିକାଶର ଏକ ଅଂଶ, ର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଭି କେ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୭ ରେ, ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ କଟକ ଜିଲ୍ଲାର କାଣ୍ଟିଲୋ ନିଲାମାଧବ ମନ୍ଦିରର ୧୦୦ କୋଟି ଡଲାରର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ। ନୀଲମାଧବ ମନ୍ଦିର, ରାହାସବିହାରୀ ମଣ୍ଡପ, ରଘୁନାଥ ମତ୍ତ ଏବଂ ବଟାମଙ୍ଗାଲା ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ ହେବ।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬ ରେ, ଶ୍ରୀ ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଜଗାଟସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ସାରଲା ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ମନ୍ଦିରର ବିକାଶର ପରିସର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସମ୍ଭବତ ,, ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଚାଲୁଥିବା ଏକ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଆନୁମାନିକ ₹ ୨୦୦ କୋଟି ସାମଲେଶ୍ୱରୀ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ପୁରୀ ଏବଂ ଖୋର୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ଏକକାଳୀନ ମନ୍ଦିର ଫେସେଲିଫ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି |

ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ମନ୍ଦିର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିଆଯିବ। ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେଡି ସରକାର ଏହାର ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟଗୁଡିକରେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

ପୁରୀରେ ₹ ୮୦୦ କୋଟି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପାରିକରାମ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ୭୦୦ କୋଟି ପେରିଫେରାଲ୍ ପୁନ ନିର୍ମାଣ ବିବାଦକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ବିଜେଡି ସରକାର ସମାଲୋଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକୁ ଏହାର ଦୃଢ ସଂକଳ୍ପରେ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ଭଣ୍ଡାରକୁ ପଦଦଳିତ କରୁଛି।

ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିରର ଚାରିଆଡ଼େ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୯୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ମନ୍ଦିରର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜମି ତଳେ ଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ସଂରଚନା ଉପରେ ଝୁଣ୍ଟି ପଡ଼ିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରଠାରୁ କିଛି ଫୁଟ ଦୂରରେ ବିଶାଳ ସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, ପୁରୀ, ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ରାଜନୈତିକ ନେତାମାନେ ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଭାବକୁ ନେଇ ଭୟ ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ |

ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର ହେବା ପରେ ଏଏସଆଇ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରର ବିକାଶମୂଳକ ଅଞ୍ଚଳର ୧୦୦ ମିଟର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ପାଇନାହାଁନ୍ତି।

ଉଭୟ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏଜେନ୍ସି ତଥା ସ୍ମାରକୀ ରକ୍ଷକ ଏଏସଆଇ ବିକାଶରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳର ର୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଫାଇଲ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ଦେହ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ଏଏସଆଇକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣି ବିଜେପି ଛାଇ ଲଢେଇ କରୁଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ମନ୍ଦିର ରାଜନୀତିରେ ବିଜେପି ଅନ୍ୟ ଦଳଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି। ଅଯୋଧ୍ୟା ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ କାଶୀ-ବିଶ୍ୱନାଥ କରିଡର ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନଡିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୌରବରେ ଗଢିଉଠିଛି।

ବିଜେଡି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପରିମାଣର ବୃହତ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇନଥିଲା, କେବଳ ଓଡିଶାର ଦୁଇଟି ପ୍ରକଳ୍ପ କାହିଁକି ସ୍ମାରକୀ ନିୟମରେ ଜଡିତ ଥିଲା? ଅବଶ୍ୟ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ସାଫ୍ରନ୍ ପାର୍ଟିକୁ ଲିଭର୍ ଦେବା ପାଇଁ କୌଣସି ମନୋବଳ ନାହିଁ |

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବିଜେପିର ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ମଡେଲକୁ ଅପହରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବିଜେପି ଏକ ଷ୍ଟିକି ୱିକେଟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଦଳ ମନ୍ଦିର ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅବରୋଧ କରୁଥିବା ପରି ଦେଖାଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଏହା ମନ୍ଦିରର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଜେଡିକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ।

ମନ୍ଦିରର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସରକାରଙ୍କ ଷ୍ଟିମ୍ରୋଲିଂ ଆଇନର ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ବିଜେପିର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ଏକ ନିରବତା ରକ୍ଷା କରୁଥିବାବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ତଥା ଜାତୀୟ ମୁଖପାତ୍ର ଆପରାଜିତା ସାରଙ୍ଗୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀ ସମ୍ବିଟ୍ ପାଟ୍ରା ମନ୍ଦିର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବାରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି।

ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି ଜଳ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି। ଓଡ଼ିଶା ବିଜେପି କେବଳ ‘ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ସଂରକ୍ଷଣ’ ଅଭିଯାନ ଘୋଷଣା କରିଥି

Leave a Reply

Your email address will not be published.