ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଫେସେଲିଫ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏକ ଫେସେଲିଫ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ଯାହା ଏହାକୁ ଓଡିଶାର ସମୃଦ୍ଧ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଏବଂ ଇତିହାସର ଏକ ହବରେ ପରିଣତ କରିବ |

ଯଦି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରାମରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗ୍ୟାଲେରୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଖୋଲାଯିବ |

ସୂଚନାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏକ ପିକ୍ଟୋଗ୍ରାଫି ଗ୍ୟାଲେରୀ ରୋଲ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ତଥା ପାଇକା ବିଡ୍ରୋହା, ଘୁମୁସୁରା ଏବଂ

ଆଦିବାସୀ ଗତିବିଧି ଏବଂ ଲୁଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ଭଳି ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ଅଡିଟୋରିୟମ୍ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ୍ ବ୍ଲକ୍ ଯୋଗ କରିବ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାଲେରୀ ଅଛି |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ଆଉ ଚାରିଟି ଗ୍ୟାଲେରୀ ଆଣିବାକୁ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଅଧୀନରେ ମାଇନ୍ସ ଏବଂ ଜିଓଲୋଜି ଗ୍ୟାଲେରୀକୁ ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ଏକ ନୂତନ ଦୃଶ୍ୟ ସହିତ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମେକ୍ ଇନ୍ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ବୁଧବାର ଦିନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ପରିସରରେ ଏକ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

ଇଭେଣ୍ଟର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଅଗ୍ନିଶମ ସେବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରି ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କୁ ଅଗ୍ନି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ନିଜକୁ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳଗୁଡ଼ିକୁ କିପରି ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ |

ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଅଧୀକ୍ଷକ ଭାଗୀଲିପି ମଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ଅଗ୍ନି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା।

ମୁଖ୍ୟ ଅଗ୍ନିଶମ ଅଧିକାରୀ ଅମେଶ ମାଜି କୁହନ୍ତି, “ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଏହାର ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ।

ତେଣୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭିତରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଅଗ୍ନି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ | ମକ୍ ଡ୍ରିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଅଗ୍ନି ନିର୍ବାପକ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲୁ |

ପରିଦର୍ଶକମାନେ ଖୁସିରେ ଟିପ୍ସ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଏବଂ ଘର ଏବଂ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ସେହି ଟିପ୍ସ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଆମକୁ ନିଶ୍ଚିତ କଲେ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.