ଓଡିଶା, ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି |

ରବିବାର ଦିନ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସୃଷ୍ଟି କରି ୭୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ପବନର ବେଗକୁ ପ୍ୟାକ୍ କରି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଅବତରଣ ନକରି ଏହା ଝିଟିପିଟି ହୋଇଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ପ୍ରଭାବରେ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ପ୍ରବଳ ପବନ ଓ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ପାଣିପାଗ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରବିବାର ଦିନ ସକାଳ ସା: ୩୦ ଟାରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରର ୩୮୦ କିଲୋମିଟର ପଶ୍ଚିମରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ‘ଆସାନି’।

ଆସନ୍ତା ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବା ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପୂର୍ବ-ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ଘୋର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଦୌଡରେ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ (ଆଇଏମଡି) ସକାଳ ୮.୩୦ ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବୁଲେଟିନ୍ରେ କହିଛି। ଆଇଏମଡି ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଯିବା ଏବଂ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ପଶ୍ଚିମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଏହା ପରେ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗକୁ ଫେରି ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳରୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରକୁ ଯିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ଟ୍ରାକରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସୋମବାର ଦିନ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ୬୦ ନଟ୍ (ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧୧ କିଲୋମିଟର) ପବନର ବେଗ ପ୍ୟାକ୍ କରି ପାଣିପାଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଓଡିଶାର ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ପ୍ରବଳ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଦୌଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଆଇଏମଡି କହିଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗ, ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତା ସମେତ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ହାଲୁକା ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖରୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ଏବଂ ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଓଡ଼ିଶା ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସମୁଦ୍ରର ଅବସ୍ଥା ମେ ୯ ରେ କଠିନ ହେବ ଏବଂ ମେ ୧୦ ରେ ଅଧିକ ରୁଗ୍ଣ ହେବ। ସମୁଦ୍ରରେ ପବନର ବେଗ ମେ ୧୦ ରେ ୮୦-୯୦ କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.