ଓଡିଶା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୌସମୀ ୨୦୨୨ ସମୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଜଳସ୍ତର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଓଡିଶା ର ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ସମସ୍ତ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଶନ ସାଙ୍ଗରାମଜିତ ନାୟକ ବୁଧବାର ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କମିଶନର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ

ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ଓ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ହେଉଛି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା। ସହରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂସ୍ଥା |

ବର୍ଷା ରୁତୁରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜଗୁଡ଼ିକର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଆକ୍ସନ୍ ପ୍ଲାନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାବେଳେ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ସେ କହିଥିଲେ।

ବର୍ଷା ରୁତୁରେ ଯେକୌଣସି ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ଜଳ ନିଷ୍କାସନକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ତଥା ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ବନ୍ୟା, ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଇତ୍ୟାଦି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧. ଯାଞ୍ଚ: ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଡ୍ରେନ୍ / ମ୍ୟାନ୍ହୋଲ୍ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଡ୍ରେନ୍ କଭରର ମରାମତି ଏବଂ ବଦଳାଇବା |

ଯେତେବେଳେ ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୁଏ, ସଡ଼କ, ପଥଚାରୀ ଫୁଟପାଥ ଏବଂ ଡ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ବର୍ଷା ଜଳ ସହିତ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୁଏ,

ଫଳସ୍ୱରୂପ ଡ୍ରେନ୍ ଉପରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଡ୍ରେନ୍ଗୁଡ଼ିକର ଛିଦ୍ର କିମ୍ବା କ୍ଷତି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ନାହିଁ,

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଡ୍ରେନ୍ରେ ପଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାନ୍ତି ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ସାଂଘାତିକ | । ତେଣୁ ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ଭାବରେ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ:

କ) ସମସ୍ତ ଡ୍ରେନ୍ ଏବଂ ମେସିନ୍ ଗାତର ୧୦୦% ଯାଞ୍ଚ (ଉଭୟ ଖୋଲା ଏବଂ ବନ୍ଦ) ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଏ | ଖ) ବନ୍ଦ ଡ୍ରେନ୍ ଏବଂ ମେସିନ୍ ଛିଦ୍ର କ୍ଷେତ୍ରରେ, କଭର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି କି ନାହିଁ ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର କୌଣସିସମ୍ଭାବନା ଅଛି କି ନାହିଁ |

ଗ) ଗାତଗୁଡିକର ମରାମତି ଏବଂ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଅ | ଘ) ଯଦି, ସମାନ ମରାମତି କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ଆପଣ ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସଙ୍କେତ ଦେଇପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ |

ଇ) ସମସ୍ତ ଡ୍ରେନ୍ ସଫା କରିବା, ଡି-ସିଲିଂ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ | ୨. ଡ୍ରେନେଜ୍ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ: ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପରି, ଗୁଡିକ ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗର ଡ୍ରେନେଜ୍ ଡିଭିଜନ୍ / ଡିଭିଜନ୍ ସହିତ ମିଳିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ମୌସୁମୀ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା / ଚକିତ ଡ୍ରେନ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ମରାମତି ଏବଂ ମରାମତି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ | ୩. ବନ୍ୟା ଦାଗ / ଅସୁରକ୍ଷିତ ବିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଡି-ୱାଟର ଚିହ୍ନଟ: ଦୁର୍ବଳ ଜଳପ୍ରବାହ ଅଞ୍ଚଳ /

ନିମ୍ନମାନର ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ପମ୍ପ ସେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |

୪. ଡ୍ରେନ୍ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ବହିଷ୍କାର: i। ଯେଉଁଠାରେ ଡ୍ରେନ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଏନକାଉଣ୍ଟର ଅଛି ଯାହାଦୃଡ଼ ଜଳ, ବର୍ଷା ଜଳ କିମ୍ବା ବର୍ଜ୍ୟଜଳର ମୁକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ, ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ତୁରନ୍ତ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକୁ ଅବରୋଧମୁକ୍ତ ରଖିବା ଉଚିତ |

ii। ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଯେଉଁଠାରେ ଡିଫଲ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଅନୁଷ୍ଠାନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ୫. ଡ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ |

i। ଏହା ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଡ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ଏବଂ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ବହୁ ପରିମାଣର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଭାଙ୍ଗିବା ସାମଗ୍ରୀ ଗଦା ହୋଇ ରହିଛି ଯାହା ବର୍ଷା ଜଳ ଦେଇ ଡ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ସମାନ ଭାବରେ କଡା ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

ii। ଡ୍ରେନରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଡି-ସିଲିଂ ସାମଗ୍ରୀକୁ ତୁରନ୍ତ ଡ୍ରେନ୍ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ ନକରିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଅପସାରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ୬. i। ଡ୍ରେନ୍ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପଲିଥିନ ମେନେସ୍: ସହରାଞ୍ଚଳରେ ପଲିଥିନ୍ର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାର ଡ୍ରେନ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ବନ୍ଦ ହେବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଅଟେ ଯାହା ନିମ୍ନମାନର ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଳସ୍ତର ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ |

ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇପାରେ | ii। ପଲିଥିନ ନିଷେଧର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା: ପଲିଥିନ ବ୍ୟାନର କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଗୁଡିକ | ଏକକ ବ୍ୟବହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ର ନିଷେଧାଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ବଡ଼ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ |

୭. ମରାମତି ଏବଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର: ଜରୁରୀକାଳୀନ ମରାମତି ଏବଂ ରାସ୍ତା / ଡ୍ରେନ୍ ଇତ୍ୟାଦିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା | ୮. ଡ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ସ୍କ୍ରିନଗୁଡିକର ଫିକ୍ସିଂ:

ଦ୍ବିତୀୟ ତୃତୀୟ ଡ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକରେ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବାର୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ ଦ୍ରୁ ଡ଼ ଜଳରୁ ମିଳୁଥିବା କଠିନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଆଉଟଫଲରେ ୱାୟାର୍ ଜାଲ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରିବ |

ଅପସାରିତ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବିସର୍ଜନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପରଦାକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ମାନବ ସମ୍ବଳକୁ ମ୍ୟାପ୍ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯେତେବେଳେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଚକ୍କରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି |

୯. ଭେକ୍ଟର ଦ୍ଵାରା ହେଉଥିବା ରୋଗର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ: i। ବର୍ଷା ରୂତୁରେ, ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଡେଙ୍ଗୁ ଏବଂ ଜାପାନିଜ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଏବଂ ଡାଇରିଆ ଏବଂ ଜଣ୍ଡିସ ଭଳି ଜଳ ଜନିତ ରୋଗ ଭଳି ସାଧାରଣ ଭେକ୍ଟର ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇପାରେ |

ତେଣୁ ବାସସ୍ଥାନରେ ଜଳ ଲଗାଇବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଏଡାଯାଇପାରେ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅନ୍ୟ ବିଭାଗର ଆବଶ୍ୟକ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପାରେ |

ii। ଏହି ସମସ୍ତ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଲାର୍ଭାଇସିଡ୍ସ ଏବଂ ବ୍ଲିଚିଂ ପାଉଡରର ଜଳ ଲଗିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରୟୋଗ, ସେପ୍ଟିକ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ସୋକ୍ ଗର୍ତ୍ତର ଆବରଣ ଏବଂ ସିଲ୍ କରିବା, ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାକୁ ସଠିକ୍ ନିଷ୍କାସନ, ପାଣି ପାତ୍ର ଧାରଣ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ନିଆଯିବ |

iii। ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେଅଞ୍ଚଳରେ ନିୟମିତ କୁହୁଡ଼ି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ଏହି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ଅପରେସନ୍ ଅବଧି ସମୟରେ ଏକ ରୋଷ୍ଟର୍ ଡ୍ୟୁଟି ଆଧାରରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ | ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି

ର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପରିଚାଳନାରେ ଆନ୍ତ ବିଭାଗୀୟ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସହାୟତା ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କଲେକ୍ଟର ଏବଂ କମିଶନର୍ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି |

ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯତ୍ନର ସହ ଅନୁସରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଜଳ ଲଗାଇବା / ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ପରିଚାଳନା କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ନାୟକ କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.