ଓଡିଶା ଜେଏସପିଏଲ ରେବର ମିଲକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛି ।

ଓଡ଼ିଶା: କେନ୍ଦ୍ର ଇସ୍ପାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ସିଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଓଡିଶାର ଇସ୍ପାତ କାରଖାନାରେ ରାଷ୍ଟ୍ର ଜିନ୍ଦଲ ଷ୍ଟିଲ ଆଣ୍ଡ ପାୱାର ଲିମିଟେଡର (ଜେଏସପିଏଲ) ରେବର ମିଲକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ। ବୁଧବାର ଜେଏସପିଏଲ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ୧.୪ ରିବର୍ ମିଲ୍ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ରିବର୍ ତିଆରି ୟୁନିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ |

ରିବର୍ ଉତ୍ପାଦନ କାରଖାନା ଓଡିଶାର ଅଙ୍ଗୁଲରେ ଥିବା ଯ ର ୬ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହାର ଆଙ୍ଗୁଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କମ୍ପାନୀ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ କୋଇଲା ଗ୍ୟାସିଫିକେସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରେ | ଜେଏସପିଏଲ୍ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ନବୀନ ଜିନ୍ଦଲ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଭାଗ୍ୟବାନ ଯେ ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଟିଏମଟି ରିବର୍ ମିଲ୍ ଦେଶ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି। ଆମର ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନରେ ସ୍ଥାୟୀ ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ସ୍ଵଦେଶୀ କୋଇଲା ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆମେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ – ଖୋଲିଛୁ। ଆଙ୍ଗୁଲରେ ଆଧାରିତ ଉଦ୍ଭିଦ “|

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୭୦ ସୁଦ୍ଧା କାର୍ବନ-ନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେବା ପାଇଁ ୨୬ ରେ ସରକାରଙ୍କ ଜଳବାୟୁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଜେଏସପିଏଲ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ | ଜେଏସପିଏଲର ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି: “ଆମେ ଘୋଷଣା କରି ଖୁସି ଯେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦ ମିଲିମିଟର ଟିଏମଟି ରିବର୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବା, ଯାହା ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଅଟେ। “। ଓପି ଜିନ୍ଦଲ ଗ୍ରୁପର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ଜେଏସପିଏଲ, ଇସ୍ପାତ, ଶକ୍ତି

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.