ଓଡିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ

ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଏହାର ସୀମା ସହିତ ଓଡିଶା ଗ୍ରାମକୁ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଥର ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି। କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦାବିରେ ଓଡିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ପୋଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତାଲାଗୁଲୁରା ପଞ୍ଚାୟତର ବାଙ୍ଗୁରୁଗୁଡି ଗ୍ରାମରେ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟର କିଛି ଅଧିକାରୀ ବାଙ୍ଗୁରୁଗୁଡି ଗାଁର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଜମି କାର୍ଯ୍ୟ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ରାସନ କାର୍ଡ ବଣ୍ଟନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବାଙ୍ଗୁରୁଗୁଡି ଗ୍ରାମ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦାବି କରିବା ପାଇଁ ଏପି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏହାର ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହା କରୁଛନ୍ତି।

କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ବାଙ୍ଗୁରୁଗୁଡି ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ରାସନ କାର୍ଡ, ଦୁଇଟି ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ରହିଛି | ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଓଡିଶାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି, ତଥାପି ସେମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ ନାହିଁ।

ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଉଭୟ ଏପି ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର ଏବଂ ରାସନ କାର୍ଡ ପାଇଛୁ କିନ୍ତୁ ଏପି ସରକାର ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ପତି ବାଲାଦବାୟ କହିଛନ୍ତି, “ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଇନ୍ଦିରା ଆୱାସ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଙ୍ଗୁରୁଗୁଡି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ରେସନ କାର୍ଡ, ସୁବିଧା ମିଳିଛି।

୨୦୦୬ ମସିହାରୁ ଏପି ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ, ବ୍ଲକ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଫିସର ଏବଂ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସମେତ କୌଣସି ସରକାରୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ବିକାଶ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗାଁକୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ରରେ କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳର

ଟି ଗ୍ରାମ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପାର୍ବତୀପୁରମ୍ ମାନିଆମ୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published.