ଏନସିବି ଜୋନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମିତ ଗାୱେଟ୍ ଙ୍କ ମୁମ୍ବାଇ ପରିଦର୍ଶନ |

ପୁଣେର ବାସିନ୍ଦା, ୪୨ ବର୍ଷିୟା ପୁଣେର ଭାରତୀୟ କାଲା ପ୍ରସାରିନୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ସ୍ଥପତି ଭାବରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ୨୦୦୮ରେ ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିଥିଲେ ଏବଂଆଇଆର ରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ | ଗାୱାଟେ, ଯାହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କ୍ୟାଡର ହେଉଛି କଷ୍ଟମ୍ସ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗ (ସି ଏବଂ ସିଏ), ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୮ରେ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟେନ୍ଦ୍ର ଚୌଧୁରୀ ଏନସିବି (ଇନ୍ଦୋର) ର ଏକମାତ୍ର ଦାୟିତ୍ଏ କୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଗାୱେଟ୍ ଏନସିବି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ମୁଖ୍ୟ ହେବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ଆସିଛନ୍ତି, ଯାହା ସେ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଜୋନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେପୁଟେସନରେ ଥିଲେ। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଗାୱାଟଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ – ଏହି ଜୋନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ: କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା – ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯାଇଥିଲା |

ସେ ଡ୍ରଗ୍ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଗୁଡିକୁ ବଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଯାହାର ସଂଯୋଗ ମିଆଁମାର ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​| ଡ୍ରଗ୍ସ ଜବତ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଫେବୃଆରୀ୨୦୨୨ ରେ, ସେ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ୍, ଡ୍ରଗ୍ସ ନିଷ୍କାସନ କମିଟି ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ବ୍ୟୁରୋକୁ ନେଇ ଏକ ଦଳର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲେ ଯାହାକି ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଜିଲ୍ଲାର ଅନାକାପାଲିରେ ୧୦,୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ବଢିଥିବା ୨୦୦,୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା। ଅପରେସନ୍ ପ୍ୟାରିଭାର୍ଟନ୍ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ଦଳଗୁଡିକ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ କୁ ବଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଚାରିମାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଅନ୍ୟ ଏକ ସାର୍ବଜନୀନ ମାମଲାରେ, ଘାଭେଟ ମଧ୍ୟ ସାତଜଣଙ୍କ ଡ୍ରଗ୍ କାରବାର କରୁଥିବା ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଦାୟୀ କରିବା ସହ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଏବଂ ଶିବାମୋଗାରେ ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ଡ୍ରଗ୍ ବିତରଣ କରୁଥିବା ସ୍ଵଗି ଡେଲିଭରି ଏଜେଣ୍ଟ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ମୁଁ ମୋ ଟିମ୍ ସହିତ ସ୍ଵଗି ଡେଲିଭରି ବାଳକମାନଙ୍କର ଏକ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଠେଲି ଦେଇଥିଲି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ପାର୍ସଲ ସହିତ ଡ୍ରଗ୍ ବିତରଣ କରିବେ।

ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ, ଗାୱାଟେଙ୍କ ଦଳ ବିଚାରାଧୀନ ଔଷଧ ର୍ୟାକେଟ୍ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ନିଷିଦ୍ଧ ଔଷଧ ଆଲପ୍ରାଜୋଲମ୍ ରାସାୟନିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଡାର ଭିତ୍ତିରେ ଥିବା ଇଣ୍ଡୁ ଡ୍ରଗ୍ସ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ ବ୍ୟାନରରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଔ ଷଧ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବିତରଣ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଲିଜ୍ ଦେବ | ଜୁନ୍ ୨୫ ରେ, ଏଜେନ୍ସି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଡାରରୁ କୋଲାର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ମିନି ଟ୍ରକକୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଆଲପ୍ରାଜୋଲାମ ଜବତ କରିଥିଲା ​​| ବାଙ୍ଗାଲୋର ଦଳ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ଆମେ ଉଚ୍ଚ ସମୁଦ୍ରରେ ଡ୍ରଗ୍ ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ଗୁଡିକୁ ବଷ୍ଟ କରିଥିଲୁ ଯେଉଁଠାରେ ୩୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଉଚ୍ଚ-ଗୁଣାତ୍ମକ ହିରୋଇନ୍ ସହିତ ଅନେକ ଏକେ-୪୭ ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା |

ଭିଜିଞ୍ଜାମ ବନ୍ଦର, କୋଚି ଏବଂ ମଦୁରାଇ ବନ୍ଦର ପରି ଅନେକ ବନ୍ଦରରେ ଆମେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଜବତ କରିଛୁ। ଗୋଟିଏ ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ ଆମେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଡ୍ରଗ୍ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲୁ ଯିଏ ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚେନ୍ନାଇରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ବସ୍ତ୍ର ଦୋକାନ ଚଳାଉଥିଲେ ବୋଲି ଗାୱେଟ୍ କହିଛନ୍ତି। ଗାୱାଟେ ଦଳର ଏକ ଅଂଶ ଯାହାକି ପ୍ରଥମେ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରି ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ରେହ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲା। ଜୁନ୍ ୧୪ ରେ ବାନ୍ଦ୍ରା ଫ୍ଲାଟ। ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଅଭିନେତା ତଥା ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ରେହା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏନସିବି ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହେଲା | ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୋଷ୍ଟିଂ ୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରତ୍ନାଗିରିରେ ଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେ କୋଲହାପୁରରେ ସହକାରୀ କମିଶନର (କଷ୍ଟମ୍ସ) ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ୍ ଶାଖା ର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ପଦୋନ୍ନତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଗାୱେଟ୍ ମଧ୍ୟ କର୍ପୋରେଟ୍ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ଗୁରୁତର ଠକେଇ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ୍ ଠକେଇର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ – ଗାୱାଟ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ କୋଲକାତା ଜୋନ୍ ଦାୟିତ୍ .ରେ ଥିଲେ। “ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ହ୍ରାସ କରିବା ଯୋଜନା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଅଟେ। ଏକଜେକ୍ୟୁସନ କାର୍ଯ୍ୟ ହଠାତ୍ ନିଆଯାଉଛି ଏବଂ ପରେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ନୂତନ ସ୍ଥାପିତ ପାଇପଲାଇନଗୁଡିକ ଗଛର ମୂଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବନ୍ୟା ସମୟରେ ସହରର ବିଦ୍ୟମାନ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଡିଜେଲ ସରିଯାଉଛି ବୋଲି ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି।

ଏହି ସମୟରେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ପୌରପାଳିକା କମିଶନର ଜୟରଜ ଫାଟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଫାଟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କେବଳ ତିନୋଟି ବର୍ଗର – ପ୍ରାକୃତିକ, ଆଣବିକ ଏବଂ ଜୈବିକ। “ବର୍ଷା ଏବଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହେଉଛି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଯାହାକୁ ଆମେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିପାରୁ ନାହୁଁ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ ସହରାଞ୍ଚଳର ବୃଷ୍ଟିପାତକୁ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପୃଥକ କରିଛି ବୋଲି ଫାଟକ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ ହେତୁ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବରେ ଘଟିଥାଏ ଯାହା ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ୬ ଗୁଣ ବଢାଇଥାଏ | ସହରାଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଘଞ୍ଚ ଜନବହୁଳ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କ୍ଷତି ଅଧିକ | ଫାଟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ କ୍ଷତି ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.