ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଉତକ୍ଷେପଣ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଛି

ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଉତକ୍ଷେପଣ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିକ୍ଷେପ କରିଛି ବୋଲି ସିଓଲ୍ କହିଛି ଯେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦେବା ପରେ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣ। ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ-କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉତକ୍ଷେପଣକୁ ନାଟକୀୟ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ଏବଂ ୨୦୧୭ ପରଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଆନ୍ତ ମାଳଦ୍ଵିପ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ମିଶାଇ ୧୫ଟି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରିଛି। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏକ ନୂତନ, ହକି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ୟୋନ୍ ସୁକ୍-ୟୋଲ୍ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଶନିବାର ଲଞ୍ଚ ଆସିଛି | ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ର ସୂଚିତ କରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆମେରିକାର ବୈଦେଶିକ ବିଭାଗ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଏହି ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଏକ ନ୍ୟୁକ୍ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇପାରେ।

ସିଓଲର ଯୁଗ୍ମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ପ୍ରାୟ ୧୪.୦୭: (୦୫୦୭ ) ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ବାଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ହାମଗୋଙ୍ଗର ସିନ୍ପୋ ଜଳରୁ ଏକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସିନ୍ପୋ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ନୌସେନାର ଜାହାଜ କାରଖାନା ଅଟେ ଏବଂ ଉପଗ୍ରହ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ଅତୀତରେ ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଦେଖାଯାଇଥିଲା | ଜାପାନର ତଟରକ୍ଷୀ ବାହିନୀ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନାକୁ ସୂଚାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଏକ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ଜାହାଜକୁ ସଚେତନ ହେବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ଏକ ବିରାଟ ସାମରିକ ପରେଡର ତଦାରଖ କରୁଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ନେତା କିମ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ ନିଜର ଆଣବିକ ଶକ୍ତିକୁ “ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ” ବିକାଶ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମ୍ଭାବ୍ୟ “ଆକ୍ରମଣ” ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆମେରିକା ଏକ ନୂତନ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ଏହାର ପୁଙ୍ଗଗି-ରି ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଏବଂ ଏହି ମାସ ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ବିଭାଗର ଡେପୁଟି ମୁଖପାତ୍ର ଜଲିନା ପୋର୍ଟର କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଡିଆରପିର ନିଜସ୍ୱ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସହିତ ସମାନ ଅଟେ। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ଅଧିକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ପରୀକ୍ଷା ବିଡେନଙ୍କ ଗସ୍ତ ସହିତ କିମ୍ବା ମେ ୧୦ ରେ ୟୋନର ଉଦଘାଟନ ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରେ, ଯିଏ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗରେ ଏକ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି।

ସିଓଲର ଇୱା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ଲେଫ୍-ଏରିକ୍ ଏସଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଂଳାପକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କିମ୍ ଶାସନ ଏକ କୌଶଳିକ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଆମେରିକା ସହିତ ଅସାଧାରଣ ଉଚ୍ଚ-କୂଟନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଟି ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ନେତା କିମଙ୍କ ସହ ଚାରିଥର ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ। ଏସଲି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ ପରଠାରୁ ସପ୍ତମ ପରମାଣୁ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରଥମ ହେବ ଏବଂ କୋରିଆ ଉପଦ୍ୱୀପରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, କିମ୍ ଶାସନ ଏବଂ ଆସୁଥିବା ୟୋନ୍ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ଭୁଲ ଗଣନା ତଥା ଭୁଲ ଯୋଗାଯୋଗର ବିପଦ ବଢିବା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ପାରମ୍ପାରିକ କ୍ଷମତା ଉତ୍ତରର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ, ଏବଂ ୟୋନ୍ ଦକ୍ଷିଣରେ ଅଧିକ ଆମେରିକୀୟ ସାମରିକ ସମ୍ପତ୍ତି ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଆହ୍ ନ କରିଛନ୍ତି,

ଯେତେବେଳେ ବିଡେନ ସେଓ ପରିଦର୍ଶନ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଏକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିବ। ଗତ ବର୍ଷ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ନିଜର ପରୀକ୍ଷା କରି ଏହାକୁ ଏକ ଛୋଟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ରଖିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏହିପରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅଛି | ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲା, ଯାହା ଦ୍ଵିପପୁଞ୍ଜରେ ବାହୁବଳୀ ଦୌଡ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ବୁଧବାର, ଉତ୍ତର କୋରିଆ ସିଓଲ ଏବଂ ଟୋକିଓ ଯାହା କହିଛି ତାହା ଏକ ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଟେ, ଯଦିଓ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ – ଯାହା ସାଧାରଣତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ରିପୋର୍ଟ କରେ – ଏହି ଘଟଣା ଉପରେ କୌଣସିମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହିଁ। କୋରିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଫର ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଫିକେସନ୍ ର ଗବେଷକ ହଙ୍ଗ୍ ମିନି କହିଛନ୍ତି, “ମୋର ସନ୍ଦେହ ହେଉଛି ବୁଧବାର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସମାନ |

ଏହାର ରଣନୀତିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କିମ୍ଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ଛାଡିବାକୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ବୁଝା ମଣା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ | ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁନ୍ ଜେ-ଇନ୍ଙ୍କ ଅଧୀନରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ସିଓଲ୍ ପ୍ୟୋଙ୍ଗୟାଙ୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ ନୀତି ଆପଣାଇଛି ଏବଂ କିମ୍ ଏବଂ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ଦଲାଲ୍ କରୁଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମିଳିତ ସାମରିକ ଡ୍ରିଲ୍ ହ୍ରାସ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ଆସୁଥିବା ନେତା ୟୋନ୍ଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି “ସବସିଭର୍” ପଦ୍ଧତି ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବିଫଳତା ହୋଇଛି | ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଞ୍ଚର ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ ସୂଚାଇ ଦେଉଛି ଯେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର କିମ ସିଓଲକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇପାରେ ଯେ ସେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ନୂତନ ସରକାର ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ଖୋଲା ନାହାଁନ୍ତି। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ | ବିଷୟଗୁଡିକ ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ |

ହାଭାନା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲ ବିସ୍ଫୋରଣରେ କମ୍ପିତ ହେଲା – ଯାହା ଘଟିଲା ସେଥିରେ ଏକ ନିମ୍ନମାନର | ଭିଡିଓ ହାଭାନା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲ ବିସ୍ଫୋରଣରେ କମ୍ପିତ ହେଲା – ଯାହା ଘଟିଲା ସେଥିରେ ଏକ ନିମ୍ନମାନର | ଭିଡିଓ ବାମ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଛଦ୍ମ-ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ନୀତି ଜାତୀୟ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା: କେରଳର ନାଡା | ବାମ ଫ୍ରଣ୍ଟର ଛଦ୍ମ-ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ନୀତି ଜାତୀୟ ବିରୋଧୀ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା: କେରଳର ନାଡା | ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହରିୟାଣା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ବାରଗୁଡିକ ଖୋଲା ରହିପାରେ |

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ହରିୟାଣା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ବାରଗୁଡିକ ୨୪/୭ ଖୋଲା ରହିପାରେ | ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଆଣବିକ ପରୀକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ବିଜେପି ତାଜିନ୍ଦର ବାଗଗାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସକୁ ଅଟକାଇବା ପରେ ହରିୟାଣା ଯାହା କହିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ତାଜିନ୍ଦର ବାଗଗାକୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସକୁ ଅଟକାଇବା ପରେ ହରିୟାଣା ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାଜିନ୍ଦର ବାଗଗାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନେଇ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ କିପରି ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା ତାଜିନ୍ଦର ବାଗଗା ଉପରେ ପଞ୍ଜାବ ପୋଲିସ କିପରି ଗୁଳି ଚଳାଇଲା ’

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.