ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ନକରିବାକୁ ଡବଲିନ୍ ଚେତାବନୀ

ବ୍ରେକ୍ସିଟ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସୀମା ନିୟମକୁ ସରକାର ଏକପାଖିଆ ଭାବେ ଛିଣ୍ଡାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ଲିଜ୍ ଟ୍ରସ୍ ଆଇନ ଉନ୍ମୋଚନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଉପରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମ ଭଙ୍ଗ ନକରିବାକୁ ଡବଲିନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାଇମନ୍ କୋଭେନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ଏକ ଫୋନ୍ କଲ ସମୟରେ ସେ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶ୍ରୀମତୀ ଟ୍ରୁସଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନର ଉତ୍ତର ନୁହେଁ। ଶ୍ରୀ କୋଭେନି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଟେବୁଲକୁ ଫେରିବାର ସମୟ” ଏବଂ ସୀମା ସମସ୍ୟାର ମିଳିତ ସମାଧାନ ପାଇଁ ବୁଝାମଣା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସର ସମୟ ଆସିଛି।

ବ୍ରିଟେନ ଏକପାଖିଆ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ ବୋଲି କହିଛି। ବ୍ରିଟେନ କହିଛି ଯେ ଏହା ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଇନକୁ ପାଳନ କରିବ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଶ୍ରୀମତୀ ଟ୍ରସ୍ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯାହା ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ୟୁଏଇର ଅନୁମତି ନନେଇ ପ୍ରୋଟୋକଲର କିଛି ଅଂଶ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ।

ବ୍ରିଟେନ ଏହାର ପସନ୍ଦକୁ ବ୍ରୁସେଲ୍ସ ସହ ସହମତି ଦେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ବ୍ଲକ୍ ମନା କରିଥିବାରୁ ସରକାର ଅଧିକ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲାବୋରର ଛାୟା କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ସଚିବ ଜୋନାଥନ୍ ଅଶ୍ୱର୍ଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଜୁରୀ ହ୍ରାସ (୦୯.୨୫ ରେ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟକୁ ଦେଖନ୍ତୁ) ଅନ୍ୟ ଚାପ ସହିତ ମିଳିତ ହୋଇ ପରିବାରଗୁଡିକ ସୁନାମିରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି: “ପ୍ରକୃତ ମଜୁରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୫ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ £ ୩୦୦ ତଳକୁ ଖସି ଆସିଛି।

ଅର୍ଥନୀତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କ ବିଫଳତାର ଏକ ଦଶନ୍ଧି ସହିତ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଦେଶ ସୁନାମିରେ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ପଡିଛି।

ଜରୁରୀକାଳୀନ ବଜେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବନଧାରଣର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରି ରିଷି ସୁନାକ ପୁଣି ଥରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଟୋରୀଗୁଡ଼ିକ କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଲୋକଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ନାହିଁ।

ଲିବରାଲ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ ମୁଖପାତ୍ର କ୍ରିଷ୍ଟାଇନ୍ ଜାର୍ଡିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଜୁରୀ ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଆକଳନ (୦୯.୨୫ ରେ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟକୁ ଦେଖନ୍ତୁ) ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ପରିବାରମାନେ ଦୁ ସ୍ୱପ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି

ଏବଂ ମଜୁରୀ ଶକ୍ତି ବିଲ୍ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି: ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପରିବାର ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ସମୟ, ତଥାପି କୁଳପତି ଆଗକୁ ହଳ କରୁଛନ୍ତି।

“ଛାତ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଋଷି ସୁନାକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅତିରିକ୍ତ ଭ୍ୟାଟ୍ ରସିଦରେ କୋଟି କୋଟି ପାଉଣ୍ଡରେ କ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଟିକସ କାଟ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ପକେଟରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ, ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିବ, ଏହା କୌଣସି ମସ୍ତିଷ୍କ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

୪୭ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ଚାକିରୀ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପଛରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦରମା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ବେକାରୀ ହାର ୩.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି – ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୪ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାକିରି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ବେକାର ଲୋକ କମ୍ ଥିଲେ ହେଁ ଏହି ହାରରେ ହ୍ରାସ – ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫେବୃଆରୀରେ ୩.୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ଚାକିରୀ ବଜାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। , ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଏହି ସମୟରେ, ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (ସିପିଆଇ) ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବୋନସ୍ ବାଦ୍ ଦେଇ ନିୟମିତ ଦର ୨.୯ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଲା

– ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୧ ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ | ୪୭ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ଚାକିରୀ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପଛରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦରମା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ବେକାରୀ ହାର 3.7 ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି – ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୪ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାକିରି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ବେକାର ଲୋକ କମ୍ ଥିଲେ ହେଁ ଏହି ହାରରେ ହ୍ରାସ – ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫେବୃଆରୀରେ ୩.୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ଚାକିରୀ ବଜାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

, ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଏହି ସମୟରେ, ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (ସିପିଆଇ) ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବୋନସ୍ ବାଦ୍ ଦେଇ ନିୟମିତ ଦର ୨.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଲା

– ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୧ ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ | ୪୭ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ଚାକିରୀ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଖସି ଆସିଛି କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ପଛରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଦରମା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରୁ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ବେକାରୀ ହାର ୩.୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି – ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୪ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୋଲି ଜାତୀୟ ପରିସଂଖ୍ୟାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି।

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାକିରି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ବେକାର ଲୋକ କମ୍ ଥିଲେ ହେଁ ଏହି ହାରରେ ହ୍ରାସ – ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଫେବୃଆରୀରେ ୩.୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ଚାକିରୀ ବଜାରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ,

ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଏହି ସମୟରେ, ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (ସିପିଆଇ) ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ବିଚାରକୁ ନେବାବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବୋନସ୍ ବାଦ୍ ଦେଇ ନିୟମିତ ଦର ୨.୯ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଲା – ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୧ ପରଠାରୁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.