ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଉପଲବ୍ଧ ପାଣ୍ଠି ଯାହା ସମୁଦାୟ ୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଓଡିଆ ସରକାର ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏହାର ଉପଲବ୍ଧ ପାଣ୍ଠିକୁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ନକରି ବାହ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇବାକୁ ବାରଣ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଏବଂ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଖଣି ନିଗମ (ଓଏମସି) କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା। ଯେହେତୁ ଓଏମସି ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲା ଯେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କୌଣସି ପାଣ୍ଠିକୁ ବିଚାର କରାଯାଇଛି କି ନକଲକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ,

ଏହା ସରକାରଙ୍କଠାରୁ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ପାଇବା ସହିତ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ପାଇଁ ନୋଡ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।ତେବେ ଓଏମସିକୁ ଦେଇଥିବା ଉତ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିୟମିତ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ପାଣ୍ଠି ପାଇଥାଏ। ଏବଂ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭର୍ସିଟିରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଉପଲବ୍ଧ ପାଣ୍ଠି ଅଛି ଯାହା ସମୁଦାୟ ୫୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ |

ଏହି ଉପଲବ୍ଧ ପାଣ୍ଠିର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ବିଶ୍ଵ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏହି ଉପଲବ୍ଧ ପାଣ୍ଠିରୁ ଭୂବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗର ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିକାଶକୁ ନେବାକୁ ଭର୍ସିଟି ପ୍ରଶାସନକୁ କହିଛି। ଓଡିଏ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ସଚିବ ସାସୱାଟ ମିଶ୍ର ମେ ୬ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କାହାଠାରୁ ବାହ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଲୋଡିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଓମକାଲରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଲୋଡିଥିବା ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.