ଉଗ୍ରଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁର ରୂପ ଦେଖି ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ହେଲା ସ୍ଥଗିତ ।

ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉତ୍ତାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ଏଜୁକେସନ୍ (ବିଏସ୍ଇ) ଓଡିଶା ୧୦୨୨ ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ମାଧ୍ୟାମା ପରୀକ୍ଷା ୨୦୨୨ କୁ ପୁନ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଆଜି ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷାକୁ ଆସନ୍ତା ୯ ତାରିଖକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମୋଟ ୫,୭୧,୯୦୯ ଛାତ୍ର ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି। ମାଧ୍ୟାମାଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ, ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ କାଗଜ ମେ ୨ ପରିବର୍ତ୍ତେ ସକାଳ ସିଫ୍ଟରେ ମେ ୯ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ କାଗଜ ମେ ୪ ବଦଳରେ ମେ ୧୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ପରୀକ୍ଷା ସକାଳ ୮ ଟାରୁ ହେବ। ଗୋଟିଏ ଏହି ଦୁଇଟି ତାରିଖ ଉପରେ ବସିଛି |

ବୋର୍ଡ ରାଜ୍ୟ ଓପନ୍ ସ୍କୁଲ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପରୀକ୍ଷା କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି, ଯାହା ମଧ୍ୟ ଆସନ୍ତା ୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖ ସକାଳ ୮ ଟାରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଏହି ସମୟରେ, ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ କଳା ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୮, ଶ୍ରେଣୀ ୧୨ କିମ୍ବା ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଛି | ଏହା ମେ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ ଏବଂ ସକାଳ ୮ ଟାରୁ ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ସିଟିଂରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ହାଜର ହେଉଛନ୍ତି। ଓଡିଶାର ଦ୍ୱାଦଶ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବୋର୍ଡ ଠକେଇ ଏବଂ ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଏଥିରେ ୩୮ ଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କୁଡ ଏବଂ ୬୫ ଟି ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କୁଡ ସେଟଅପ୍ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସଆର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି। ଅଧିକନ୍ତୁ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ କାହାକୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ହଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ବୋର୍ଡ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷାକୁ ଦୁଇଟି ସର୍ତ୍ତରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲା ​​| ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ମାନଦଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରିକ ତ୍ରୟ ମାସିକ ପରୀକ୍ଷାକୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଓଜନ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଯାହା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ତିନୋଟି ମଧ୍ୟରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦୁଇଟି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବିଚାର କରିବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା | ବାର୍ଷିକ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ 80 ପ୍ରତିଶତ ଓଜନ ରହିବ | ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଉଭୟ ପରୀକ୍ଷାର ମିଶ୍ରଣ ହେବ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.