ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ ସହିତ ସହଭାଗିତା ଘୋଷଣା

ମେସେ ମୁଏଚେନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକା ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୨ଏବଂ ପ୍ରଡକ୍ଟ୍ରୋନିକା ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୨୨ ରେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଉତ୍ପାଦନ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ୍ସପୋଜିସନ୍ ମାର୍ଟ ଲିମିଟେଡ୍ (୨୧୨୨) ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ |,

ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା | ଏହି ସହଭାଗୀତା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନରେ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଅଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଏହି ସହଭାଗୀତା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

” ମେସେ ମୁଚେନ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଏହାର ସହଭାଗିତା ବିଷୟରେ ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପଙ୍କଜ ମୋହିଣ୍ଡ୍ରୋ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ଆମର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ସହ ୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଚାହିଦା ୨୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନକୁ ୭୫ ବିଲିୟନରୁ ୩୦୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଏହି ବୃହତ ଉତ୍ସାହ ହେଉଛି ଏହି ବିରାଟ ଉତ୍ସାହର ମୂଳ କାରଣ | ଭାରତରେ ଏହି ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ କୋର୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଗଠନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଭଲ ସମୟ ନ ଥିବାରୁ ଆମେ ଦେଶରେ ଡିସପ୍ଲେ ଫ୍ୟାବ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛୁ |,

ମେସେ ମୁଚେନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସହଯୋଗରେ, ଭାରତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ ସ୍ଥାନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆମେ ଏହିପରି ଅଧିକ ପ୍ରସାରଣ ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ କରିବୁ କାରଣ ଏହା ସମଗ୍ର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ।

” ୨୦୨୬ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୂଲ୍ୟ ୭୫ ବିଲିୟନରୁ ୩୦୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ନେଇ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଭାଗୀଦାରଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛି |

କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା ରାଜେଶ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, “ନୂତନ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ସହିତ ଚିପ୍ ଆଧାରିତ ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର, ଲିଥିୟମ୍-ଆୟନ ବ୍ୟାଟେରୀ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଫ୍ୟାକେସନ୍ ସହିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନର ସମଗ୍ର ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ଆବୃତ ହୋଇଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଘରୋଇ ସାମର୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛୁ, ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ଯାହା ଏକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ବଜାର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ |

ମେସେ ମୁଏଚେନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ ସହଭାଗୀ ହୋଇ ଆମେ ଖୁସି, କାରଣ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସୋ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଅଟେ |

” ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ଭାବରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକା ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ପ୍ରଡକ୍ଟ୍ରୋନିକା ଇଣ୍ଡିଆ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଆଗ୍ରହକୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ସେବା କରିଆସୁଛି |

ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ନୀତି ଫୋକସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ଭାବରେ ଉଭା ହେବା ସହିତ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସହିତ କ୍ରେତା ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିବାରେ ଏହି ଶୋ ’ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ |

ସହ ସହଭାଗୀତାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୋହରାଇ ସିଇଓ, ମେସେ ମୁଏଚେନ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଭୁପିନ୍ଦର ସିଂ କହିଛନ୍ତି, “ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ବୃଦ୍ଧି ତଥା ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ୧୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟାର ମିଳିତ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣ-ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିରନ୍ତର ସମନ୍ୱୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା କେବଳ ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହେବ |

ଆମର ଶୋ’ର ମୂଳ ଶକ୍ତି ଆମର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ, ବିସ୍ତୃତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ, କ୍ରେତା-ବିକ୍ରେତା ସାକ୍ଷାତ ଏବଂ ନେଟୱାର୍କିଂ ସୁଯୋଗ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସିନର୍ଜି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଅଛି |

ସହିତ ହାତ ମିଳାଇ ଆମର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ଏକ ଗତିଶୀଳ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଇକୋସିଷ୍ଟମ ଗଠନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆମେ ଗର୍ବିତ |

” ଡକ୍ଟର ମାର୍ଟିନ ଲେଚନର୍, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜନେସ୍ ୟୁନିଟ୍ ନ୍ୟୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ମେସେ ମୁନ୍ଚେନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମେସେ ମୁଚେନ ଇଣ୍ଡିଆ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳା ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଡିବାରେ ବିଶେଷ ଅବଦାନ ରଖିଛି।

ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ସହିତ ଆମର ସହଯୋଗ ନବସୃଜନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଭାରତରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବ |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.