ଆସାମ ରେ ଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମେ ୨୧ ରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା ’ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଚା’ ର ନିରାପଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଅବସ୍ଥା, ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ଚା ଉତ୍ପାଦନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଏହି ଦିନଟି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

ଆସାମର ବନ୍ୟା ହେତୁ ଆସାମର ଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଟିଭି ତାରକାମାନେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଜୀବନରେ ଚା’ର ମହତ୍ତ୍ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ |

‘ଭବୀଜୀ ଗାର୍ ପାର୍ ହ ନ୍’ରେ ଅଙ୍ଗୁରି ଭବୀଙ୍କ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ପ୍ରବନ୍ଧ କରୁଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶୁଭଙ୍ଗୀ ଆଟ୍ରେ କୁହନ୍ତି: “ମୁଁ ବୟସ୍କ ହେବା ପରଠାରୁ ଚା ମୋ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ମୁଁ ଚା ସହିତ ମୋର ସାଥୀତାକୁ ଉପଭୋଗ କରେ |

ମୋର ଦିନ ଚା ପିଇବା ମୋର ବିଶ୍ୱାସ। ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଆମର ଦିନ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତେ ଏହି ପାନୀୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏଗୁଡିକ ସହିତ ମୁଁ ଆସାମର ଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି

ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ” ଅନ୍ୟ ପଟେ ଅଭିନେତା ରବି ଭାଟିଆ ଯିଏ ଏକତା କପୁରଙ୍କ ‘ଯୋଡା ଆକବର’ରେ ସଲିମଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ପ୍ରବନ୍ଧ କରିବା ପରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଆଉ ପଛକୁ ଚାହିଁ ନଥିଲେ।

ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୋ ‘ରାଜା କି ଆଏଗୀ ବାରାତ୍’, ‘ହାମାରି ବେଟି ରାଜ୍ କରେଗି’, ‘ଦୋ ଦିଲ୍ ବାନ୍ଧେ ଏକ୍ ଡୋରି ସେ’, ‘ଇଶ୍କ ସୁଭାନ୍ ଆଲ୍ଲାହା’ରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି: ଚା ’ପିଇବା, ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ମୁଁ କମ୍ ଅନୁଭବ କରେ, କିମ୍ବା ମୁଡ୍ ସୁଇଙ୍ଗ୍ ହୁଏ |

ମୋର ମନେ ଅଛି ଯେ ମୋର ବନ୍ଧୁମାନେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବିରକ୍ତ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଧୂମପାନ କରୁଥିଲେ। “କିନ୍ତୁ ଚା ମୋତେ ଧୂମପାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା। ଚା ମୋ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ପାଲଟିଛି।

ଆସାମ ବନ୍ୟା ହେତୁ ପୀଡିତ ଚା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ପଢିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁ ଖଦାୟକ। ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆମର ଦାୟିତ୍। ବୋଲି ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି।

ଆମେ ଯେପରି କରିପାରିବା ଟିଭି ତାରକା ଦେଭୋଲିନା ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଜୀ କୁହନ୍ତି: “ମୁଁ ଚାକୁ ଭଲ ପାଏ ଏବଂ କାହିଁକି ନୁହେଁ, ମୁଁ ଜନ୍ମ ଏବଂ ଚା ବଗିଚାରେ ବଢିଛି।

ମୋର ମନେ ଅଛି ଯେ ମୋ ଅଞ୍ଚଳର ଚା ବଗିଚା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସମୟ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଚା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଚା ପତ୍ର କାଟିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ମୋର ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ। ଆଜି ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆସାମରେ ମୋର ସହର ପରିଦର୍ଶନ କରେ, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଚା ’ବଗିଚାରେ ସମୟ ଉପଭୋଗ କରେ | “ଯେହେତୁ ଆସାମରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି।

ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୈନନ୍ଦିନ କାମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଚା ‘କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି।’ ବିଗ୍ ବସ୍ ‘ଘରେ ରହିବା ପରେ ମୁଁ ଚା’ର ମହତ୍ତ୍ ଜାଣିଛି। ‘

ବିବି’ ଘରେ ଚା ପାଇଁ ଝଗଡା ମୋର ମନେ ଅଛି।

ଦେଓଲିନା ‘ସାଥ୍ ନିଭାନା ସାଥିଆ’ରେ ଗୋପୀ ବାହୁ ଖେଳିବା ପରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ’ ବିଗ୍ ବସ୍’ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ବହୁ ପ୍ରଶଂସା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published.