ଆରପିଏଫ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଦୁଇଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳରୁ ରକ୍ଷା କଲେ

ଓଡ଼ିଶାର ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଫସି ରହିବା ପରେ ଆରେଲୱେ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍ ଫୋର୍ସ ଆରପିଏଫ୍ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ଚିନ୍ତାଧାରା ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​| ବୁଧବାର ସକାଳେ ୧୮୪୪ ପାଲାସା-କଟକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନ ୩ ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ​​|

ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୦:୧୦ରେ ଟ୍ରେନ ଷ୍ଟେସନ ଛାଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇଜଣ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀ ଚଳନ୍ତା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ତେବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍ର ୫୮ ବର୍ଷିୟ କେ ସରସ୍ୱତୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ବି ଚନ୍ଦ୍ରମା ଟ୍ରେନରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ।

ଷ୍ଟେସନରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ଆରପିଏଫ୍ ହେଡ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ସନାତନ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଏହା ସତର୍କ କରାଇଥିଲା। ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଟାଣି ନେଉଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡା ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆରପିଏଫର ଜଣେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଣ୍ଡା ଟ୍ରେନର ଦ୍ୱାର ଆଡକୁ ଦୌଡି ଡ଼ିଯାଇ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ। ମୁଣ୍ଡା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲାବେଳେ ସେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନ ହରାଇଲେ ଏବଂ ତିନିଜଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପଡ଼ିଗଲେ |

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ କନଷ୍ଟେବଳ ସାମାନ୍ୟ ଆଘାତ ପାଇଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ କିଛି କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ ରହିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଷ୍ଟେସନରେ ସ୍ଥାପିତ ସିସିଟିଭି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏରେ ମଧ୍ୟ ଧରାପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ପରେ ଦ୍ୱାରା ଟ୍ୱିଟରରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା। କ୍ଲିପ୍‌ରେ, କନଷ୍ଟେବଳ ମୁଣ୍ଡା ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ ଷ୍ଟେସନରୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ |

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର, ମୁଣ୍ଡା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ପଟ୍ କରି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଉଭୟଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ | ତିନିଜଣ ସେମାନଙ୍କ ପିଠିରେ ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦୌଡୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ରହିଛି। ତିନିଜଣ ସେମାନଙ୍କ ପିଠିରେ ପଡ଼ିଯିବାରୁ ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଦୌଡୁଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟକି ରହିଛି

ଓଡ଼ିଶା: ରେଲୱେ ପ୍ରୋଟେକସନ ଫୋର୍ସ (ଆରପିଏଫ) ହେଡ କନଷ୍ଟେବଳ ଏସ ମୁଣ୍ଡା ଗତକାଲି, ମଇ ୧୧ ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଏବଂ ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଫାଙ୍କରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ଜଣେ ମହିଳା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ (ଭିଡିଓ ଉତ୍ସ: ଭାରତୀୟ ରେଳ) ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପୁରୂଲିଆ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଜଣେ ଆରପିଏଫ୍ ଅଧିକାରୀ ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା

କରୁଥିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପଡ଼ିଯିବା ପରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଆରପିଏଫ୍ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ବାବୁ କୁମାର ଠିକ୍ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଟାଣି ନେଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.