ଆଦିବାସୀ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ର ଜେପି ନ।ଡା |

ସର୍ବ ବୃହତ ଆଦିବାସୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ବିଜେପି ର ମୁଖ୍ୟ ଜେପି ନାଡା ଆସନ୍ତା ୨୭ ତାରିଖ ଦିନ ଏହାର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି (ଏସଟି) ନେତାଙ୍କ ଏକ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଏହାର ଜାତୀୟ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଏହି ବୈଠକରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ମୋର୍ଚ୍ଚା ସଦସ୍ୟ, ଆଦର୍ଶଗତ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀର ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ସମେତ ଏସଟି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସମସ୍ତ ବିଜେପି ସାଂସଦ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ।

ଦଳର ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) ନେତାଙ୍କ ସହ ବିଜେପିର ସମାନ ମସ୍ତିଷ୍କ ଆକ୍ରମଣର କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହି ବୈଠକ ଆସିଛି।

ମେ ୧୭ ରେ ଏହି ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ବି.ଏଲ୍ ସନ୍ଥୋଶ୍, ଭି ସତୀଶ, ଏସଟି ମୋର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦୁ ଝରର ସାଙ୍ଗଥାକ୍, ଦିଲ୍ଲୀପ ସାଇକିଆ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ।

ଲୋକସଭାରେ ୪୭ ଟି ସଂରକ୍ଷିତ ଏସଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ ବିଧାନସଭାରେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ଏସଟି ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅଛି |

ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଛତିଶଗଡ, ଓଡିଶା ଏବଂ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜରାଟ ଏବଂ ପରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ରାଜସ୍ଥାନ, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟ ସହିତ, ଏସଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା କିମ୍ବା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭୋଟ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଦଳ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.