“ଆତ୍ମନିର୍ଭରତା ମାନେ ବିଛିନ୍ନତା ନୁହେ !” କହିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ଭାରତ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପଥରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହାର “ଆତ୍ମନିର୍ଭରତା” ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି “ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା” ନୁହେଁ ବରଂ ସାମର୍ଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଯାହା ସମଗ୍ର ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରିବିଆନ ଦେଶରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଡ଼ିଆରପିଏସକୁ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ନୀତି ଏବଂ ଦେଶର ଅଭିବୃଦ୍ଧି କାହାଣୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ। ଜାମାଇକାରେ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସୋମବାର ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଦ୍ଵୀପଦେଶ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଅପାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ନୂତନ ଭାରତକୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କର ସମର୍ଥନ ଖୋଜୁଛୁ ଯାହା ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଘରକୁ ଆଲୋକିତ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଛି; ଏକ ଭାରତ ଏକ ଯତ୍ନଶୀଳ ଅଟେ।

ଭାରତ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ପଥରେ ଅଛି। କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଟମାନୀରଭାରତ ବା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ପାଇଁ ଭାରତର ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ। ବରଂ ଏହା ସାମର୍ଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଯାହା ଭାସୁଧାଇଭା କୁଟୁମ୍ବକାମଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଆତ୍ମାରେ ସମଗ୍ର ମାନବିକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି” ବିଶ୍ଵ ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ପରିବାର “। ଅଟମାନୀରଭାରତ ନୀତିର ବିଶ୍ୱ ରାଜଧାନୀ |

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବ୍ୟାଘାତ ସତ୍ତ୍ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପୁନର୍ବାର ଗତି କରୁଛି। ଆମର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ସହ ମେଳ ଖାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ନୂତନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଡିଜିଟାଲ୍ ଅର୍ଥନୀତି, ନୂତନ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଏକ ଜ୍ଞାନ ସମାଜର ବିକାଶ ଦିଗରେ ଆମେ ଆଗେଇ ନେବାକୁ ଆମେ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛୁ ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି।

ମୂଲ୍ୟବୋଧ, ଇତିହାସର ସାଧାରଣ ଲିଙ୍କେଜ୍, କମନୱେଲଥରେ ସଦସ୍ୟତା, ଇଂରାଜୀ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର ଏବଂ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭ ograph ଗୋଳିକ ଦୂରତା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରୁଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍

ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ତଥାପି, ବର୍ଦ୍ଧିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ତଥା ବିଭିନ୍ନ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ଫୋରାର ସଦସ୍ୟ ହୋଇ ଆମେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି, ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ, ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସମାନତାର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଆକାଂକ୍ଷା ବାଣ୍ଟୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗ ଜାରି ରହିଥିଲା ​​ଯେତେବେଳେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣ ପଠାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଜାମାଇକାକୁ ମେଡ ଇନ ଇଣ୍ଡିଆର ‘କୋଭିଡ -୧୯ ଟିକା’ ସହିତ ଜାମାଇକାକୁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।

ଜାମାଇକା-ଭାରତୀୟମାନେ ଆମର ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଯୋଗର ଗଭୀର ମୂଳକୁ ମଜବୁତ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମର ବହୁମୁଖୀ ସହଭାଗିତାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରନ୍ତି | କୋବିନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ଦେଶ ଆମ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ସେତୁ ଅଟେ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ବାହ୍ୟ ଯୋଗଦାନରେ ସମୁଦ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ ଦୃଢକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ଯୋଗଦାନର କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଆଣିଛନ୍ତି।

ଆମେ ତୁମ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ଏବଂ ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ଗଭୀର ପ୍ରତିବଦ୍ଧ |

ଆମେ ଆମର ଡାଏସପୋରା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ରୋଲ୍ କରିଛୁ | ଆମେ ପ୍ରଭାସୀ ଭାଷା ପୋର୍ଟାଲ ଲଞ୍ଚ କରିଛୁ ଯାହା ୩୦ ମିଲିୟନ ବିଦେଶୀ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସଂଯୋଗ କରେ | ଏହା ମଧ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଭାବରେ କନସୁଲାର ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ବୋଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି।

ଆମେ ଭାରତର ଓଭରସିଜ୍ ସିଟିଜେନ୍ସ ସହିତ ଜଡିତ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ସରଳ ଏବଂ ସରଳୀକୃତ କରିଛୁ | ତୁରନ୍ତ ଏବଂ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ଜନସେବା ପ୍ରଦାନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି |

ଆମର କୂଟନୈତିକ ମିଶନଗୁଡିକ ଆଜି ଦିନରାତି ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ଏବଂ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାବିତା କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ସହ ରବିବାର ରାଜ୍ୟ ଗସ୍ତରେ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ସୋମବାର ସେ ଜାମାଇକା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ହୋଲେନ୍ସଙ୍କୁ ଭେଟି ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ, ସେବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ରେଳବାଇ ଏବଂ ପରିବହନ ସେବା ତଥା କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।ଵ

Leave a Reply

Your email address will not be published.