ଆଇଟି ସେବା ପାଇଁ ଚାହିଦା ଦୃଢ ରହିଛି: ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା ସିଇଓ |

ଜିଓ-ରାଜନୈତିକ ତିକ୍ତତା, ଆମେରିକାରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ସୁଧ ହାର ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ ଆଇଟି ସେବାଗୁଡିକର ଚାହିଦା ବଳବତ୍ତର ରହିଛି ବୋଲି ସିପି ଗର୍ନାନି, ଏମଡି ଆଣ୍ଡ ସିଇଓ ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି। “ସାଧାରଣତ ଆଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏକ ସାପ ଏବଂ ସିଡ଼ି ଖେଳ ପରି | ଯଦି ତୁମେ ଏକ ସିଡ଼ି ପାଇବ (ଯାହା ତୁମକୁ ଉପରକୁ ଯିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରେ), ତୁମେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସାପ ପାଇବ (ଯାହା ତୁମକୁ ତଳକୁ ଆଣିବ), ସାପଟି ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ସମସ୍ୟା କିମ୍ବା ଯୁଦ୍ଧ ଆକାରରେ ଅଛି, ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ | ତେବେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାହିଦା ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେରିକାର ଫେଡ ରିଜର୍ଭରୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମୁଦ୍ରା କଡାକଡି ଏବଂ ଆଇଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ସେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ। ଚେନ୍ନାଇର ମହାନଦୀର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ର ୧୬ ଓ ୧୭ ତମ ସମାରୋହରେ ଗୁରୁନି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ।

“ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆମକୁ ଅର୍ଥନୀତିର ତିନୋଟି ଦ୍ରୁତ ଗତିଶୀଳ ଅଂଶ, ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତି, ଭୌଗୋଳିକ ରାଜନୈତିକ ଆହ୍ ନ ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱର ବଢୁଥିବା ଆବଶ୍ୟକତା ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଗୁରୁନା କହିଛନ୍ତି। ଆଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗର୍ନାନି, ଯିଏକି ନାସକମର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ: “ବଜାର ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲୁ। ସମସ୍ତେ ଏକ ସମୟରେ ବଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଇଟି ପ୍ରଫେସନାଲମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଚାହିଦା ଥିବାରୁ ଆକର୍ଷଣ ବଢିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପ୍ରତିଭା ଚର୍ନ ମଧ୍ୟ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଠିକଣା ପ୍ରଦାନ କରି ଗୁରୁନି ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ୪ପି – ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଉତ୍ସାହ, ଲୋକ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ |

ଫେଡେରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏମଡି ଏବଂ ସିଇଓ ଶ୍ୟାମ ଶ୍ରୀନିବାସନ୍ ତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି: “ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରୁଥିବା ଗୋଟିଏ ଚରିତ୍ର ହେଉଛି ଗ୍ରୀଟ୍ ରହିବା, କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଗ୍ରୀଟ୍ ବଦଳାଇବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ। ମହାମାରୀ ପରେ, ଆମେ ବୁଝିପାରୁଛୁ ଯେ କିଛି ସିଧା ସଳଖ ନୁହେଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର କିପରି ଗଢିବାକୁ ଯାଉଛି ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ” ବିଗତ ଦୁଇ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ବିଷୟରେ ଗ୍ରେଟ୍ ଲେକ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ୍ର ଡିନ୍ ସୁରେଶ ରାମନାଥନ୍ କହିଛନ୍ତି: “ଆମେ ଆମର ଶତପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ସ୍ଥାନିତ କରିଛୁ ଏବଂ ଆମର ଅଧ୍ୟାପିକାମାନେ ୨୦୨୦-୨୦୨୧ ରୁ ୨୦୨୧-୨୦୨୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ଗବେଷଣା ଉତ୍ପାଦନକୁ ତିନିଗୁଣ କରିଛନ୍ତି; ଏହା ଆମର ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଏଜେଣ୍ଡାର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହାକୁ ଆମେ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ” ୨୦୨୦ ଏବଂ ୨୦୨୧ ରୁ ମୋଟ ୧,୧୪୫ ଛାତ୍ର ଦୁଇଟି ଫୁଲ୍ ଟାଇମ୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରୋଗ୍ରାମରେ ବ୍ୟାଚ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କର ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି |

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.