ଅନୁସନ୍ଧାନ କାରୀମାନେ ରୂପା ଆବରଣର ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି

ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆ ୟୁନିଭରସିଟି (ୟୁବିସି) ଏବଂ ଭାନକୋଭର କୋଷ୍ଟାଲ ହେଲଥ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରୂପା ଭିତ୍ତିକ ଆବରଣର ବିକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଷ୍ଟେଣ୍ଟ କିମ୍ବା କ୍ୟାଥେଟର ଭଳି ଉପକରଣରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରିବ | ଜୀବାଣୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଏକ “ରୂପା ବୁଲେଟ୍” ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଯାହା ମେଡିକାଲ୍ ଉପକରଣ ପ୍ରତିରୋପଣ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥାକୁ ଜଟିଳ କରିଥାଏ | “ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆବରଣ ଯାହା ମାନବ ଟିସୁକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋପଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସଂକ୍ରମଣକୁ ସମ୍ଭବତ ଦୂର କରିପାରିବ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟୟବହୁଳ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରକାଶିତ ବିବୃତ୍ତିରେ ୟୁବିସି ବିଭାଗର ପାଥୋଲୋଜି ଏବଂ ଲାବୋରେଟୋରୀ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗର ପ୍ରଫେସର ଡ କିଜାକ୍କେଡଥୁ କହିଛନ୍ତି।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏସିଏସ୍ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ସାଇନ୍ସ ପତ୍ରିକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ବିକାଶକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କିଜାକେଡାଥୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନର ସହ-ବରିଷ୍ଠ ଲେଖକ ଅଟନ୍ତି | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ରୂପା ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପ୍ରତିରୋପଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ବିଷାକ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଏବଂ ଏହାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦ୍ଵାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଆବରଣ ଏହିପରି ବିଷାକ୍ତତା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଜୀବାଣୁକୁ ଉପକରଣରେ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଉପାୟ ଖୋଜି ପାଇଲା | କିଜାକ୍କେଡାଥୁ ଲାବୋରେଟୋରୀର ପୂର୍ବତନ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପିଏଚଡି ଛାତ୍ର ଡ ହୋସେନ୍ ୟାଜଦାନି-ଅହମ୍ମଦାବାଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୟୁବିସି ଦଳ ଏହି ଆବରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ।

ୟୁବିସି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ପ୍ରକାଶନରେ କୁହାଯାଇଛି, “ଥରେ ପ୍ରତିରୋପିତ ହେଲେ ଏହା ରୂପା ଆୟନକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅଳ୍ପ, ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିମାଣରେ ଛାଡିଦିଏ – ଜୀବାଣୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ କିନ୍ତୁ ମାନବ କୋଷକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ନାହିଁ | ଏହା ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ମୃତ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫୁଲିଙ୍ଗ୍ ଏଜେଣ୍ଟକୁ ସଫା କରି ରଖେ | ରୂପା ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ, ଆବରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣ ମିନିଟ୍ ଅଟେ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କ୍ୟାଥେର୍ ମୂଲ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୫୦ କାନାଡିୟ ସେଣ୍ଟ୍ (ପ୍ରାୟ ୩୦ ଟଙ୍କା) ଯୋଗ କରିବ | “ଯେହେତୁ ଆମେ ଉଭୟ ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ମୃତ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ସଂଲଗ୍ନକୁ ରୋକିଥାଉ, ଏହି ଆବରଣର ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ଉପକରଣ କିମ୍ବା ପଦାର୍ଥ ପାଇଁ ଏକ ପରିଷ୍କାର ପୃଷ୍ଠକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ମହତ୍ ପୂର୍ଣ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଯାହାକି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଦେଖିନାହୁଁ | ୟୁବିସିର ୟୁରୋଲୋଜିକାଲ ସାଇନ୍ସ ବିଭାଗର ଆସୋସିଏଟ୍ ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଡିର୍କ ଲାଙ୍ଗେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published.