ଅଜୟ ଦେବଗନ୍-ସୁଦୀପଙ୍କ ‘ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ଜାତୀୟ ଭାଷା’

ପୂର୍ବତନ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କୁମାରସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ଏବଂ ସୁଦୀପଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ୱିଟର ବିନିମୟରେ ଭାରତର ଜାତୀୟ ଭାଷା ବୋଲି ହିନ୍ଦୀ ବିବାଦୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଓଜନ କରିଛନ୍ତି। ଜନତା ଦଳ (ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ) ବସ୍ କନ୍ନଡ ଅଭିନେତା ସୁଦୀପଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ହିନ୍ଦୀ ଜାତୀୟ ଭାଷା ନୁହେଁ।’ କୁମାରସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ ବିଜେପିରେ ପଶି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ବିହନ ବୁଣାଯାଇଥିବା ଦେଶ ଦେଶକୁ ବିଭାଜନ କରୁଛି। ଏହା ଭାରତର ଏକତା ପାଇଁ ବିପଦ ହିନ୍ଦୀ ଜାତୀୟ ଭାଷା ନୁହେଁ ବୋଲି ଅଭିନେତା କିଚା ସୁଦୀପ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ଦୋଷ ଖୋଜିବାକୁ କିଛି ନାହିଁ | ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ କେବଳ ପ୍ରକୃତିର ହାଇପର ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ତାଙ୍କର ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଆଚରଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି ବୋଲି ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି କେବଳ ଯେହେତୁ ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ହିନ୍ଦୀ କୁହନ୍ତି, ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଭାଷା ହୋଇନଥାଏ |

୯ ରୁ କମ୍ ରାଜ୍ୟ, କାଶ୍ମୀର-କନ୍ୟାକୁମାରୀରେ ହିନ୍ଦୀ ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ ଭାଷା ଭାବରେ ଅଛି କିମ୍ବା ତାହା ନୁହେଁ | ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହି ଅବସ୍ଥା କ’ଣ? ଡବ୍ ନକରିବାର ଅର୍ଥ କଣ? ”ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ‘କେ.ଜି.ଏଫ୍: ଅଧ୍ୟାୟ ୨’ – ନିକଟରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା କନ୍ନଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ସୁଦୀପଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୀକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ବଲିଉଡକୁ ଏହାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଡବଡ୍ ଭର୍ସନ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆହ୍ ନ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦେବଗନ୍ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ‘ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ଆମର ମାତୃଭାଷା ଏବଂ ଜାତୀୟ ଭାଷା ଏବଂ ସର୍ବଦା ରହିବ’। ଏହା ପରେ ସୁଦୀପ ଦେଶର ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ବିବିଧତା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭଦ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ ବଲିଉଡ ତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ବୁଝିଥାନ୍ତା ଯଦି ଏହା କନ୍ନଡରେ ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଇଂରାଜୀ ନୁହେଁ।

ସେ ପଚାରିଥିଲେ, “ଆମେ ମଧ୍ୟ ଭାରତର ସାର୍ ନୁହଁ କି?” ହିନ୍ଦୀ ଆମର ଜାତୀୟ ଭାଷା କେବେ ନୁହେଁ ଏବଂ ରହିବ ନାହିଁ | ଆମ ଦେଶର ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ବିବିଧତାକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକଙ୍କର ଗର୍ବିତ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଷାର ନିଜସ୍ୱ ସମୃଦ୍ଧ ଇତିହାସ ଅଛି | ମୁଁ କନ୍ନଡିଗା ହୋଇଥିବାରୁ ଗର୍ବିତ !! ” କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ମୁଖ୍ୟ ଡି.କେ ଶିବକୁମାର ମଧ୍ୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ ଭାଷା ଅଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେହି ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭାରତରେ ୧୯,୫୦୦ ମାତୃଭାଷା କଥିତ | ଭାରତ ପ୍ରତି ଆମର ପ୍ରେମ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଷାରେ ସମାନ ଅନୁଭବ କରେ | ଜଣେ ଗର୍ବିତ କନ୍ନଡିଗା ଏବଂ ଜଣେ ଗର୍ବିତ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ମୋତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଭାଷାଭାଷୀ ରାଜ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା କୌଣସି ଭାଷା ଅନ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବ ନାହିଁ।

Tags :

Leave a Reply

Your email address will not be published.